jak zažít snadný porod

14.06.2018

Porody v naší rodině, tedy přesněji řečeno u mé maminky a babičky, trvaly vždy velmi dlouho a obvykle bylo nutné je poměrně intenzivně lékařsky podpořit a vyvolat je, ačkoli kontrakce třeba nejprve samy začaly.

V mém případě se dal očekávat podobný průběh, aspoň to tak obvykle bývá, že žena rodí podobně jako její matka. Já jsem si ale přála, aby můj porod proběhl přirozeně a hlavně, aby to byl hezký zážitek.
Začala jsem tedy chodit na těhotenský kurz, kde jsme se učily dýchat a cvičily. Průběžně jsem procházela internet a hledala porodnici, kde mě nechají porodit přirozeně. Nějakou dobu jsem uvažovala o porodu doma, ale nakonec jsem si netroufala a rozhodla se pro Podolí. Tam už ale měli plno, takže ve finále to byly Neratovice.
S postupujícím těhotenstvím jsem si stále více uvědomovala, že mám z porodu opravdu strach a že to, jak nakonec proběhne, mám vlastně velmi malou šanci ovlivnit.
Tak jsem se začala na porod připravovat s Vojtěchem. Postupně jsme probírali můj vztah k mé matce a k mateřství vůbec a snažili se odstranit bloky, které by mohly porod komplikovat. Jak Vojtěch říká, porod závisí na tom, jak dobře přijímáme svoji vlastní matku. Jestliže s ní máme vztah vyrovnaný, pak je i porod snadný.
Výsledkem této přípravy bylo, že můj porod byl skutečně bez komplikací, nebylo třeba žádné vyvolávání, nepřenášela jsem a celkem od úplně prvních "minikontrakcí" trval 14 hodin, z čehož bolestivé byly pouze poslední dvě hodiny.
Celých prvních 12 hodin bylo pohodových, cítila jsem se dobře, ležela jsem v posteli, povídali jsme si a jen jsem čekala, kdy bude vhodná doba pro odjezd do porodnice. I tady se divili, proč jsem tak "vysmátá" a zřejmě i proto se mi začali věnovat, až když skutečně začaly bolesti a došla jsem si na sesternu. Na porodním sále nás nechali bez vysvětlení o samotě a tehdy jsem se vyděsila, ztratila kontakt sama se sebou a už se jen řídila pokyny personálu, které nebyly úplně ideální. Přesto do hodiny byl Filípek na světě a já ho dostala hned do náruče, což bylo krásné. Dál všechno nabíhalo samo a přirozeně. Neměla jsem žádný problém vzít Filípka do náruče, kojit, oblékat atd. Jen při prvním koupání jsem byla trochu nešikovná. Překvapilo mě, že jsem po porodu nebyla téměř vůbec unavená. Asi tak jako po hodině intenzivního aerobiku. První noc jsem skoro nespala, protože jsem se pořád dívala na spícího Filípka. Byl tak nádherný a mně bylo krásně.
Za tento zážitek patří Vojtěchovi můj velký dík.

dne 14.10.2007, Bára (osobní zážitek)