alergie

14.06.2018

Co je to vlastně alergie?

Je to alergická (podrážděná) reakce na určitý podnět.

Kdo se s alergií setkal, může potvrdit, že se její příznaky často objevují v přesně vymezeném ročním období, na určitém místě, nebo v konkrétní situaci.

Například můj kamarád po příjezdu ke svým rodičům do půl hodiny dostal takovou rýmu, že jak sám říká, se mu nos změnil v okapovou rouru.

Sám jsem měl již v dětství jedinečnou příležitost sledovat svého otce v úporném boji s alergií. Byl alergický podle všech lékařských testů téměř na vše. Jakmile se dostal do vhodné situace, bleskově, během několika minut, mu otekly oční víčka, rty a jazyk. Právě z toho důvodu nosil u sebe kalciovou injekci jako první pomoc proti udušení. Současně nám jako dětem vysvětlovali, že v nutném případě se musí udělat (proříznout) díra do krku. To mě přímo děsilo.
Největší překvapení pro mě bylo, když náhle veškeré projevy alergie navždy zmizely.

To mě přimělo věnovat projevům alergie zvýšenou pozornost a objevit, co se za tím skrývá.

Spousta lidí je alergických na pyl. Kvetou stromy, trávy, příroda se chystá k opylování a vzniku nového života, nových plodů. Co by na tom mělo člověku vadit? Je to období dospívání. Přichází projevy sexuality. Stáváme se ženou či mužem a s tím už leckdy problém máme. U lidí říkáme období dospívání puberta a často rodiče říkají, že s jejich dětmi "mlátí puberta". Mnozí mají na toto období nepříjemné vzpomínky a často jím ani úspěšně neprošli do dospělosti. To však odmítají vnímat, a tak ani nechtějí, aby jim tuto skutečnost připomínala příroda svým "dospíváním" a přípravou na vytvoření plodů. Oni přece problém s dospíváním nemají.

Podnět, na který tělo reaguje, je ve skutečnosti určitý symbol.

Pochopení tohoto symbolu otvírá cestu k přijetí toho, co jsme vyloučili ze svého života, protože tehdy to pro nás bylo obtížné přijmout. K úplnému uzdravení někdy stačí prožít souvislost mezi odmítaným symbolem a naší osobní zkušeností. Pak nám naopak může činit opravdovou radost vnímat kvetoucí přírodu se všemi jejími projevy sexuality bez podrážděné reakce.